Po przywróceniu do pracy bez wstecznych składek na FEP
Jeśli sąd przywrócił na etat pracownika, który zajmował stanowisko pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, nie ma obowiązku opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych za czas niewykonywania takich obowiązków.
∑ Zwolniliśmy pracownika zatrudnionego przy wywozie nieczystości stałych i płynnych. Wyrokiem sądu po około półtora roku został przywrócony do pracy. Zajmował on stanowisko, na którym wykonywane są prace o szczególnym charakterze, więc pracodawca odprowadza na Fundusz Emerytur Pomostowych składki w wysokości 1,5 proc. podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za każdą osobę zatrudnioną na takim stanowisku. Czy za okres pozostawania bez pracy, po przywróceniu tego pracownika na poprzednio zajmowane stanowisko przy wywozie nieczystości stałych i płynnych, musimy uregulować do ZUS zaległe składki na FEP za tego pracownika? Czy może jednak w związku z tym, że nie wykonywał pracy na tym stanowisku, składek nie trzeba spłacać, pomimo przywrócenia do pracy? Co z drukiem ZSWA za niego? – pyta czytelniczka.
Mimo przywrócenia pracownika do pracy i obowiązku odprowadzenia składek na ubezpieczenia społeczne, składka na FEP nie jest wymagalna. Pracownik został przywrócony do pracy i część jego uprawnień pracowniczych działa wstecz. Nie można jednak przyjąć, że w tym czasie wykonywał pracę w szczególnych warunkach. Sąd nie może wydać orzeczenia, że przywracając pracownika do pracy ustala jednocześnie, że wykonywał on pracę w szczególnych warunkach. Za tego pracownika za okres przywrócenia do pracy nie należy również składać druku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta